კონფერენციებში მონაწილეობა
2025 წლის 13-15 მარტს გერმანიაში ქ. ბერლინში ჩატარდა „მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინჟინერიის აკადემიური კვლევების მე-7 საერთაშორისო კონფერენცია“. კონფერენციაზე ინსტიტუტის თანამშრომლებმა ლ. ლორთქიფანიძემ (ენობრივი მოდელირების განყოფილების უფროსი, მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი) და ა. ჩუტკერაშვილმა (ენობრივი მოდელირების განყოფილების მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი) გააკეთეს მოხსენება “Automated Development of a Grammatical Dictionary for Georgian Dialects” („ქართული დიალექტების გრამატიკული ლექსიკონის ავტომატური შემუშავება“, ავტორები: ლ. ლორთქიფანიძე, ა. ჩუტკერაშვილი), რომელიც შესრულებულია შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გრანტის FR -21 3509 – ის („ქართულ ინგლისური გრამატიკული ლექსიკონის კომპაილერი“, ხელმძღვანელი, აკადემიური დოქტორი, მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი – ა. ჩუტკერაშვილი) ფარგლებში.
2024
Shanshiashvili B., Chereshko A., Elpashev D., Kushnarev V., Suleykin A., Bakhtadze N. Control Systems Based on Real-Time Digital Predictive Models. 18th IFAC Symposium on Information Control Problems in Manufacturing, INCOM 2024. The TU Wien (main organizer) and Fraunhofer Austria Research GmbH (co-organizer). 28-30 August 2024, Vienna, Austria.
Kutkhashvili K., Kilasonia N. Scheduling theory problem with an unfixed start time. საერთაშორისო ფორუმი „CSIT CONFERENCE Workshop on Data Analytics and Mathematical Modeling“, ივნისი 24-26, 2024. თბილისი, საქართველოს უნივერსიტეტი.
Shanshiashvili B. Identification of Nonlinear Systems in Frequency Domain Using Hammerstein Models. International Scientific-Practical Conference “Modern Challenges and Achievements of Information and Communication Technologies” – 2024. 1-2 November 2024, Georgia, Tbilisi.
მირიანაშვილი ნ., ყავლაშვილი ნ., კვირიკაშვილი ქ. ალტერნატიული და განახლებადი ენერგორესურსების პოტენციალი და მათი გამოყენების შესაძლებლობები საქართველოში. XII საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „გლობალური გამოწვევები და ეკონომიკური განვითარების ტრანსფორმაცია“, 18-19 ოქტომბერი, 2024, თბილისი-ახმეტა.
2023
2023 წლის 20-23 ნოემბერს ქ. თბილისში ჩატარდა IV საერთაშორისო სამეცნიერო-ტექნიკური კონფერენცია „ენერგეტიკის თანამედროვე პრობლემები და მათი გადაწყვეტის გზები“. კონფერენციაზე ინსტიტუტის თანამშრომელმა ნ. მირიანაშვილმა გააკეთა მოხსნება „მზის ენერგიის გამოყენების პერსპექტივები სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში“ – ავტორები: ნ. მირიანაშვილი, ნ. ყავლაშვილი, ზ. ლომსაძე, ქ. კვირიკაშვილი.
2023 წლის 20 ოქტომბერს, ქ. ქუთაისში აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტიში ჩატარდა აკაკი წერეთლის 90 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი მე-11 საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „გლობალური გამოწვევები და ეკონომიკური განვითარების მოდელების ტრანსფორმაცია“; კონფერენციაზე ინსტიტუტის თანამშრომლებმა ნ. მირიანაშვილმა და დ. ფურცხვანიძემ გააკეთეს მოხსენებები:
ნ. მირიანაშვილი:
1. „ქარის ენერგეტიკული პოტენციალის გამოყენების პერსპექტივები ქვემო ქართლის რეგიონში“– ავტორები: ნოდარ მირიანაშვილი, ვერიკო ბახტაძე,
2. „მზის თბური კოლექტორიანი თბური ტუმბოს თბოსიცივით მომარაგების სისტემა“ – ავტორები ნუგზარ ყავლაშვილი, ნოდარ მირიანაშვილი, ქეთევან კვირიკაშვილი.
დ. ფურცხვანიძე – „ხელოვნური იმტელექტი მობილურ რობოტებში“ ავტორი დ. ფურცხვანიძე.
Magrakvelidze T., Gigineishvili G., Mikashavidze A., Koberidze T., Lomidze Kh. Proceedings of the Influence of the Prandtl number on heat transfer at liquid film flows down smooth and rough surfaces. ASTFE 8th Thermal and Fluids Engineering Conference (TFEC) USA, 2023, march.
B. Shanshiashvili. Identification of Closed-Loop Nonlinear Systems Using One Class of Block-Oriented Models. International Scientific-Practical Conference “Modern Challenges and Achievements Of Information And Communication Technologies” – 2023. (Georgia, Tbilisi, 12-13 October 2023).
B. Shanshiashvili. Parameter Identification of One Class of Nonlinear Systems Using Hammerstein Model with Feedback. V International Conference “Problems of Cybernetics and Informatics” PCI’ 2023. (Baku, Azerbaijan, August 28-30, 2023).
K. Kutkhashvili, On a mathematical model of a single dynamic problem of discrete optimization, XIII International Conference of the Georgian Mathematical Union, (Georgia, Batumi, September 4 – 9,2023).
Liana Lortkipanidze, Liana Samsonadze, Nino Amirezashvili; Generating Matches Between Georgian and English Nouns and Adjectives in a Grammatical Dictionary Software Application; XIII International Conference of the Georgian Mathematical Union, ბათუმი, 4-9 სექტემბერი, 2023; http://gmu.gtu.ge/conferences/wp-content/uploads/2023/09/Conference_GMU_2023_01.09.pdf.
Anna Chutkerashvili, Liana Lortkipanidze, Nino Javashvili; Verb Markers for Georgian-English Automatic Dictionary; XIII International Conference of the Georgian Mathematical Union, ბათუმი, 4-9 სექტემბერი, 2023; http://gmu.gtu.ge/conferences/wp-content/uploads/2023/09/Conference_GMU_2023_01.09.pdf
მ. მიქელაძე. ხელოვნური ინტელექტის მეთოდების გამოყენება იშვიათი დაავადებების მკურნალობის მართვაში; 12-13 ოქტომბერი 2023 წ., თბილისი.
ვ. რაძიევსკი. ინტელექტუალური მხარდამჭერი სისტემის მოდელი სამედიცინო დიაგნოსტიკის და მკურნალობის ამოცანების გადასაწყვეტად; 12-13 ოქტომბერი 2023 წ., თბილისი.
ნ. ანანიაშვილი. კომივოიაჟორის ამოცანის ამოხსნის გენეტიკური ალგორითმის შესახებ, 4-9 სექტემბერი 2023 წ., XIII International Conference of the Georgian Mathematical Union, ბათუმი. http://gmu.gtu.ge/conferences/wp-content/uploads/2023/09/Conference_GMU_2023_01.09.pdf
2022 წლის 19-20 სექტემბერს თბილისში ჩატარდა VI საერთაშორისო კონფერენცია: ენა და თანამედროვე ტექნოლოგიები – ტექნოლოგიები მრავალენოვანი ინტერნეტისათვის. კონფერენციაზე ინსტიტუტის თანამშრომლების მიერ გაკეთდა მოხსენება გრამატიკულ ლექსიკონში ქართული და ინგლისური ენის მორფოლოგიური მახასიათებლების შესაბამისობა. ავტორები: ლიანა ლორთქიფანიძე, ნინო ამირეზაშვილი, ანა ჩუტკერაშვილი, ნინო ჯავაშვილი, ლიანა სამსონაძე, გიორგი ჩიკოიძე. https://ice.ge/of/?page_id=5791.
Shanshiashvili B. Parameter identification of nonlinear system using linear model with nonlinear feedback. International Scientific-Practical Conference “Innovations and Modern Challenges – 2022”. (Georgia, Tbilisi, 18-19 November 2022). 6 pp.
კუთხაშვილი ქ. მათემატიკის ფუნდამენტალური ცნებები და ალგორითმები. საქართველოს მათემატიკოსთა კავშირის XII კონფერენცია. ბათუმი 29 აგვისტო-4 სექტემბერი. თეზისების კრებული, გვ.131 http://gmu.gtu.ge/Batumi2022/prog.html.
მ. მიქელაძე. იშვიათი დაავადებების დიაგნოსტირების ინტელექტუალური სისტემის შემუშავება მიზეზ-შედეგობრივი სემანტიკური ქსელების საფუძველზე. 18-19 ნოემბერი 2022 წ., თბილისი, საქართველო.
გ. გიგინეიშვილი. თბოგაცემის ინტენსიფიკაცია ვერტიკალურ მილზე წყლის აფსკის ჩამოდინების დროს / 16-19 მაისი. მინსკი. ვ. ლიკოვის სახელობის სითბოსა და მასის გადაცემის ინსტიტუტი
გ. გიგინეიშვილი. / სითბოს გადაცემის ინტენსიფიკაცია ხელოვნური ხორკლიანობის მეთოდით წყლის აფსკის ვერტიკალურ მილზე ჩამოდინების დროს / ნიაგარა, კანადა 08-10 ივნისი, 2022.
Dundua Besik, Amiridze Nino, Chutkerashvili Anna, Kutsia Temur, Towards a Grammar for a Georgian CNL. Georgian Mathematical Union. XII Annual International Conference, 29 August – 03 September 2022, Batumi, Shota Rustaveli State University.
2021
Shanshiashvili B., Avazneli B. Modelling of Industrial Processes Using Wiener Models. Georgia, Tbilisi, 20-22 May 2021 (The International Scientific-Technical Conference „Information Society and Technologies for Intensification of Education”).
Shanshiashvili B., Avazneli B. Identification of Nonlinear Dynamic Systems Structured by Expanded Wiener Model. Nantes, France, September 5–9, 2021 (Advances in Production Management Systems. IFIP WG 5.7 International Conference, APMS 2021).
ლიანა ლორთქიფანიძე. ლინგვისტური ცოდნის ბაზის კომპაილერი ქართული ენისთვის. სახელმწიფო ენის დეპარტამენტი 7-8 ოქტომბერი 2021წ. თბილისი.
Anna Chutkerashvili, Nino Amiridze, Besik Dundua, Temur Kutsia. Some Notes on Georgian Controlled Language. 2021 წლის 21-24 აპრილი, თბილისი (ილია ვეკუას სახელობის გამოყენებითი მათემატიკის ინსტიტუტის სემინარის XXXV საერთაშორისო გაფართოებული სხდომები http://viam.science.tsu.ge/enlarged/2021/abstracts_eng.pdf გვ. 8).
Anna Chutkerashvili, Nino Amiridze, Besik Dundua, Temur Kutsia. Towards a Georgian Controlled Language. 23-28 აგვისტო, 2021, ბათუმი (საქართველოს მათემატიკოსთა კავშირის XI საერთაშორისო კონფერენცია http://gmu.gtu.ge/Batumi2021/Conference_Batumi_2021+.pdf გვ. 48)
მ. მიქელაძე. “ასოციაციების ძიების მეთოდის გამოყენება სამედიცინო დიაგნოსტირების ამოცანებში”. თბილისი, 20-22 მაისი
ვ. რაძიევსკი. „სამედიცინო დიაგნოსტირების ინტელექტუალური სისტემა, რომელიც იყენებს ცოდნას და რომელსაც გააჩნია დასწავლის უნარი“. თბილისი, 20-22 მაისი 2021 წ.
2020
ნ. მირიანაშვილი, ნ. ყავლაშვილი, ქ. კვირიკაშვილი. თბური ტუმბოები ლუდის წარმოებაში. თბილისი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, 2020. 7-11 დეკემბერი. მე-2 საერთაშორისო ტექნიკური კონფერენცია „ენერგეტიკის თანამედროვე პრობლემები და მათი გადაწყვეტის გზები“.
ნ. მირიანაშვილი, ზ. ლომსაძე, ქ. ვეზირიშვილი-ნოზაძე. „ენერგიის განახლებადი რესურსები და ენერგოდაზოგვის პერსპექტივები კახეთის რეგიონში“. თბილისი, სტუ, 22 ოქტომბერი, 2020. მე-8 საერთაშორისო ეკონომიკური კონფერენცია „ეროვნული ეკონომიკის განვითარების მოდელები: გუშინ, დღეს, ხვალ“.
ქ. ვეზირიშვილი-ნოზაძე, ნ. მირიანაშვილი, ე.ფანცხავა, მ. ლორია, მ. ტუღუში. საქართველოს ელექტროენერგეტიკული სექტორის განვითარების ანალიზი და შუქ-ჩრდილები (შედეგები). თბილისი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, 2020. 7-11 დეკემბერი. მე-2 საერთაშორისო ტექნიკური კონფერენცია „ენერგეტიკის თანამედროვე პრობლემები და მათი გადაწყვეტის გზები“.
თ. მაგრაქველიძე. საქართველოს ელექტროენერგეტიკის განვითარების სტრატეგია და ტაქტიკა მსოფლიოში არსებული პროგნოზული მონაცემების გათვალისწინებით, დეკემბერი, 2020. საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, თბილისი.
ქ. ვეზირიშვილი-ნოზაძე, ნ. მირიანაშვილი, ე. ფანცხავა, მ. ლორია, მ. ტუღუში. საქართველოს ელექტროენერგეტიკული სექტორის განვითარების ანალიზი და შუქ-ჩრდილები (შედეგები). თბილისი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, 2020. 7-11 დეკემბერი. მე-2 საერთაშორისო ტექნიკური კონფერენცია „ენერგეტიკის თანამედროვე პრობლემები და მათი გადაწყვეტის გზები“.
2019 წლის 3-7 დეკემბერს ვენის ვებსტერის კერძო უნივერსიტეტში (Webster Vienna Private University) ჩატარდა მეორე საერთაშორისო კონფერენცია სოციალურ მეცნიერებებში (The 2nd international conference on research in social sciences). კონფერენციაზე გაკეთდა მოხსენება „სენტენციურ პრიმიტივებზე დაფუძნებული თარგმნის მოდელი“, ავტორები: ლიანა ლორთქიფანიძე, გიორგი ჩიკოიძე, ნინო ამირეზაშვილი, ნინო ჯავაშვილი („The Translation Model Based on Sentential Primitives“. Liana Lortkipanidze, Nino Amirezashvili, George Chikoidze, Nino Javashvili). The Translation Model Based on Sentential Primitives“. Liana Lortkipanidze, Nino Amirezashvili, George Chikoidze, Nino Javashvili). https://www.dpublication.com/wp-content/uploads/2019/11/8046.pdf.
2019 წლის 6-7 დეკემბერს ქ. ზალცბურგში (ავსტრია) ზალცბურგის უნივერსიტეტში ჩატარდა 45-ე ავსტრიული ლინგვისტიკური კონფერენცია. კონფერენციაზე მოხსენება გააკეთა ინსტიტუტის მთავარმა მეცნიერ-თანამშრომელმა ა. ჩუტკერაშვილმა. `Grammaticalization of quotation enclitic into a modal particle: A case of the Georgian metki“. Grammaticalization of quotation enclitic into a modal particle: A case of the Georgian metki“. https://oelt2019.wixsite.com/oelt2019.
2019
Shanshiashvili B., Rigishvili T. Parameter Identification of Block-Oriented Nonlinear Systems in the Frequency Domain. July 12-17, 2020, Berlin, Germany. 21st IFAC World Congress (Virtual).
Shanshiashvili B., Prangishvili A., Tsveraidze Z. Structure Identification of Continuous-Time Block-Oriented Nonlinear Systems in the Frequency Domain. August 28-30, 2019, Berlin, Germany. 9th IFAC Conference – Manufacturing Modelling, Management and Control, MIM 2019
Shanshiashvili B., Kavlashvili N. Parameter identification identification of nonlinear dynamic systems of industrial processes. 16-19 July 2019, Batumi, Georgia 11th Japanese-Mediterranean Workshop Applied Electromagnetic Engireening for Magnetic, Superconducting, Multifunctional and Nanomaterials.
Kutkhashvili K. On a probabilistic model of scheduling theory. The International Conference on Mathematical Optimization Theory and Operations Research (MOTOR 2019), July 8-12, 2019, Ekaterinburg, Russia.
ქეთევან კუთხაშვილი Mathematical Model of Project Management. მეოთხე საერთაშორისო კონფერენციის „მათემატიკისა და ინფორმატიკის გამოყენებები საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებსა და ინჟინერიაში“, 2019 წლის 23-26 სექტემბერი ი. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ილია ვეკუას სახელობის გამოყენებითი მათემატიკის ინსტიტუტი.
ქეთევან კუთხაშვილი ერთი ეკონომიკური ამოცანის მათემატიკური მოდელის შესახებ. საქართველოს მათემატიკოსთა კავშირის X საერთაშორისო კონფერენცია. ბათუმი 2-8, სექტემბერი, 2019
ქეთევან კუთხაშვილი On the Mathematical Model of One Multicriteria Planning Problem. საქართველოს მექანიკოსთა კავშირის X ყოველწლიური საერთაშორისო კონფერენცია. 26-28 სექტემბერი, 2019 წელი, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
თ. ტროყაშვილი. ელექტრომექანიკური ობიექტების მართვის საკითხები მათი ხმაურის გამოყენებით. I საერთაშორისო სამეცნიერო-ტექნიკური კონფერენცია „ენერგეტიკის თანამედროვე პრობლემები და მათი გადაწყვეტის გზები“. 07.10.2019 – 11.10.2019. თბილისი.
ლ. ლორთქიფანიძე. ქართულ-ინგლისური, გრამატიკული ლექსიკონის კომპაილერი. https://ice.ge/of/wp-content/uploads/2019/12/lmt-2019.masalebi.pdf. 15-17 დეკემბერი, 2019, თბილისი, „ენა და თანამედროვე ტექნოლოგიები V – ისტორიული და ეტიმოლოგიური ლექსიკოგრაფიის საკითხები“.
N. Amiridze, A. Chutkerashvili, B. Dundua, I. Temnikova Towards a Georgian Controlled Language in Crisis Management. 16-20 სექტემბერი, 2019, ციხისძირი. TbiLLC 2019: Thirteenth International Tbilisi Symposium on Language, Logic and Computation. http://events.illc.uva.nl/Tbilisi/Tbilisi2019/
Ananiashvili N. About One Heuristic Algorithm of Solution of a Problem of Optimization. Batumi, September, 2019
თ. მაგრაქველიძე. საქართველოს ელექტროენერგიით უზრუნველყოფის ზოგიერთი საკითხის შესახებ. ოქტომბერი, 2019. საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, თბილისი.
2019 წლის 7-11 ოქტომბერს ქ. თბილისში, სსიპ საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში ჩატარდა I საერთაშორისო სამეცნიერო-ტექნიკური კონფერენცია „ენერგეტიკის თანამედროვე პრობლემები და მათი გადაწყვეტის გზები“. კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობა მიიღეს ინსტიტუტის თანამშრომლებმა. წაკითხულ იქნა მოხსენებები:
სექცია – „ენერგეტიკის ეკონომიკა, მენეჯმენტი მართვა, რექგულირება“.
თ. მაგრაქველიძე, ხ. ლომიძე, მ. ჯანიკაშვილი, ი. არჩვაძე – საქართველოს ელექტროენერგიით უზრუნველყოფის ზოგიერთი საკითხის შესახებ.
სექცია – „ინფორმაციული და ციფრული ტექნოლოგიები ენერგეტიკაში“
ნ. ყავლაშვილი, ო. ლაბაძე, პ. სტავრიანიდი, ლ. გვარამაძე – დიდი მუდმივი დენის კალიბრატორის რეალიზაცია თანამედროვე ციფრული ტექნოლოგიების გამოყენებით;
სექცია – „ენერგოეფექტიანობა და განახლებადი ენერგიის წყაროები, ეკოლოგია და გარემოს დაცვა“.
ნ. მირიანაშვილი, ზ. ლომსაძე, ნ. გძელიშვილი, ქ. კვირიკაშვილი, ვ. ხათაშვილი – საქართველოში განახლებადი, არატრადიციული ენერგორესურსების გამოყენების თანამედროვე მდგომარეობა და ქვეყნის სათბობ-ენერგეტიკულ კომპლექსში მათი ჩართვის პერსპექტივები;
დ. ფურცხვანიძე – განახლებადი ენერგიის წყარო მართვადი თერმობირთვული სინთეზის სახით;
სექცია – „ელექტრომექანიკური სისტემები და ძალური ელექტრონიკა“
თ. ტროყაშვილი – ელექტრომექნიკური ობიექტების მართვის საკითხები მათი ხმაურის გამოყენებით.2018 წლის 28 – 29 სექტემბერს საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში ჩატარდა საერთაშორისო სამეცნიერო-ტექნიკური კონფერენცია „საინფორმაციო საზოგადოება და განათლების ინტენსიფიკაციის ტექნოლოგიები“– ISITE’18.
ინსტიტუტის თანამშრომელთა თანამონაწილეობით გაკეთდა შემდეგი მოხსენებები:
- ვ.ხუციშვილი, გ.ქოთოლაშვილი
ვირტუალური სპორტული ორთაბრძოლების ინოვაციური ბაზარი და მოწინააღმდეგეების შანსების მყისიერი შეფასების ტექნოლოგია. - ი.გოგოძე
გამოთვლითი ამოცანებისა და მათი ამომხსნელების შედარებითი ანალიზი თამაშთა თეორიის გამოყენებით. - ა. ფრანგიშვილი, ბ.შანშიაშვილი, ზ. წვერაიძე
სისტემის მატრიცის იდენტიფიკაცია ცვლადპარამეტრებიანი წრფივი დინამიკური სისტემების მოდელირებისას. - Mikeladze M., Radzievski V., Jaliabova N. , Besiashvili G., Qarchava P., Radzievski D
Applications of machine learning and data mining methods in the tasks of medical data analysis and building decision support systems.
2019 წლის 25-26 ივლისს, ქ. რიგაში ჩატარდა საერთაშორისო კონფერენცია „საზოგადოების ინსტიტუციური ეკონომიკური და კულტურული განვითარების პარადიგმები“, რომელსაც მასპინძლობდა ლატვიის უნივერსიტეტი. კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს ინსტიტუტის თანამშრომლებმა ნ. ყავლაშვილმა და ნ. მირიანაშვილმა. წაკითხულ იქნა მოხსენება თემაზე ”Энергосбережение при применении теплонасосных установок в пищевой промышленности”.
2018
2018 წლის 24-27 ოქტომბერს ქ. ქუთაისში აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ჩატარდა v საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „ენერგეტიკა, რეგიონული პრობლემები და განვითარების პერსპექტივები“.
ინსტიტუტის თანამშრომელთა მიერ წაკითხულიქნა შემდეგი მოხსენებები: